PDG32MH400E4RL
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 400A High Override, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSI w/ Relays, Standard Terminals Load Only (PDG3X2TA631)
Catalog Number
PDG32MH400E4RL
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.2163 kg
Amperage Rating
400A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T284
Circuit breaker type
PD3 Global
Terminals
Standard Terminals Load Only
Frame
3
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
22 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC @240V (UL)
Number of poles
Two-pole
Trip rating
400 A high override