PDG33NH250P5YJ
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 250A-High, 85kA/480V, PXR25 ARMS LSIG w/ Modbus RTU, CAM Link, ZSI and Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA401H)
Catalog Number
PDG33NH250P5YJ
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.92 kg
Amperage Rating
250A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T294
Circuit breaker type
PD3 Global
Terminals
Standard Line and Load
Frame
3
Class
Class A
Communication
Modbus RTU and CAM Link
Interrupt rating
85 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
35 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
50 kAIC @600V (UL/CSA)
65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC)
70 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
150 kAIC @240V (UL)
20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC)
150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC)
85 kAIC @480V (UL)